Pískavice - Řecké seno

FENUGREEK - Trigonella foenum-graecum

Popis:

Pískavice je bylina je domácí ve středomoří, jižní Evropě a západní Asii. Semena jsou užívána jako koření, k terapeutickým účelům, či ke zlepšení chuti některých léčebných přípravků.

Semena pískavice mají chuť lehce podobnou javorovému sirupu. (Osobně bych chuť přirovnala k chuti čerstvého cukrového hrášku) Listy bývají konzumovány jako zelenina.

Vnitřně se užívá při potížích se zažíváním jako je ztráta chuti k jídlu, zkažený žaludek, zácpa, zánět žaludku ( gastritida).

Terapeuticky se pískavice užívá při diabetu, bolestivé menstruaci, syndromu polycystických vaječníků a obesitě. Současně se aplikuje i při terapii kornatění tepen - arteroskleroze a při vysoké hladině tuků v krvi včetně cholesterolu a triglyceridů.

Pískavice pomáhá i při onemocnění ledvin, vředech (včetně v úst), bronchitidě, chronickém kašli, popraskaných rtech, celulitidě, rakovině a Parkinsonově chorobě.
Muži užívají pískavici při erektilní dysfunkci a ke zvýšení plodnosti.
Kojící ženy někdy užívají pískavici pro podporu tvorby mléka.
Zevně se užívá k obkladům. Nahřátá semena v textilním obalu se přikládají lokálně na bolestivá místa se zánětem, zatuhlými či bolavými svaly, na oteklé lymfatické uzliny (lymfadenitidu), na dnou postižené klouby, na vředy a ekzémy.
V potravinářství se užívá jako koření či součást kořenících směsí a také jako přírodní ochucovadlo ,imitující v nápojích a pokrmech javorový sirup.
Výtažky z pískavice se používají i při výrobě přírodní kosmetiky.

Mechanismus účinku:

Pískavice snižuje absorbci cukru v žaludku a stimuluje produkci insulinu, což vede ke snížení krevního cukru u osob s diabetem.

Příklady použití pískavice:

Diabetes - studie ukazují, že konzumace pískavice spolu s jídlem, snižuje hladinu krevního cukru po jídle u osob trpících Diabetem 2.typu. Při konzumaci 5 - 50 g Pískavice denně ( rozdělené do 2 dávek) se projevuje účinek, zatímco u dávek pod 2,5 gramu denně se účinek neprojevuje.

U osob trpící diabetem 1. typu konzumace 50 g mletého semena pískavice 2 x denně snižuje množství cukru v moči.

Bolestivá menstruace: 1800 - 2700 mg mletého semena pískavice užívané 3 x denně po první 3 dny menstruace, následované 900 mg mletého semena pískavice 3 x denně po zbytek dvou menstruačních cyklů, snižuje bolestivost menstruace a snižzje také potřebu léků proti bolesti.

Podpora výkonu při cvičení: Některé zkušenosti ukazují, že při užívání 500 mg pískavice denně po 8 týdnech dojde k poklesu tělesného tuku a současně ke zvýšení výkonu (u cvičících mladých mužů)

Pálení žáhy: Užívání pískavice 2 x denně před hlavními jídly snižuje projevy pálení žáhy.

Vysoký cholesterol: Pravidelná konzumace pískavice příznivě ovlivňuje zvláště hladinu tzv. "zlého" LDL cholesterolu.

Kojení: Nejefektivnější se ukazuje konzumace pískavice formou čaje nebo prášku v kombinaci s dalšími bylinami podporujícími produkci mléka. Účinek samotné pískavice je méně přesvědčivý.

Mužská neplodnost: Nejefektivnější se ukazuje užívání oleje z pískavice 3 x denně po dobu 4 měsíců, kdy studie ukazují nárůst počtu spermií u mužů s malým počtem spermií. Ostatní přípravky z pískavice jsou méně účinné.

Podpora hubnutí: 400 mg pískavice 3 x denně po dobu 4 - 6 týdnů pomáhá snížit vstřebávání tuků. Přidání 4 - 8 g semen pískavice do snídaně zvyšuje pocit sytosti a snižuje pocit hladu v době oběda. Což sekundárně pomáhá k úpravě hmotnosti.

Vedlejší účinky a upozornění:

Pískavice je plně bezpečná, když je užívána jako koření a při terapeutickém užití v délce do 6- ti měsíců.

Vedlejšími účinky při nadměrné konzumaci pískavice může být průjem, bolest žaludku, nadýmání či moč se zápachem "javorového sirupu".

Čerstvá rostlina může na některé osoby působit jako alergen - alergická rýma, kašel a další alergické projevy u přecitlivělých jedinců.

Může snižovat hladinu krevního cukru

V těhotenství se nedoporučuje pískavice ve větším množství, než jako koření. Terapeutické dávky ( užívané pro léčbu) mohou zvyšovat děložní stahy s rizikem potratu nebo předčasného porodu.

Kojící ženy : užívání pískavice po omezenou dobu pro podporu kojení nevykazuje negativní vliv na kojence.

Alergie na rostliny z čeledi bobovitých : Osoby alergické napřílad na soju, arašídy a hrášek mohou být potenciálně alergičtí i na Pískavici.

Diabetici: Pískavice snižuje hladinu krevního cukru a je proto nutné zvýšené sledování jeho hladiny, aby se předešlo hypoglykemii. Případně je nutné po konzultaci s lékařem upravit dávku léků na diabetes.

Interakce:

Léky na léčbu diabetu - viz předchozí odstavec.

Léky zpomalující srážlivost krve - antitrombotika včetně Aspirinu, Voltarenu a Ibuprofenu. Pískavice snižuje srážlivost krve a v kombinaci s léky ředícími krev se zvyšuje riziko vzniku modřin a krvácení.

Warfarin a heparin - pokud užíváte léky na ředění krve je nutná konzultace s lékařem a případně upravit dávkování léků tak, aby nedošlo k nadměrné krvácivosti.

Hospitalizace: Vzhledem k účinu na ředění krve je třeba vysadit pískavici minimálně 2 týdny před plánovaným zákrokem aby nedošlo k nežádoucímu krvácení během operace.

© 2016 - 2018 Rosby Czech s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!