Kozlíková tinktura

Valeriana officinalis. Kozlík lékařský je bylina od nepaměti užívaná ke zklidnění a to zejména ve stresových situacích. Ocení ho lidé trpící nespavostí. Přináší klidný a zdravý spánek. Kromě těchto základních předností má dobrý vliv na kardiovaskulární zdraví a krevní tlak. Podporuje správnou funkci trávicí soustavy.
Neopomenutelný je vliv na udržení normálního stavu kognitivních funkcí. Kognitivní neboli poznávací funkce mají zcela zásadní vliv na naši schopnost koncentrovat se, schopnost chápat informace, přemýšlet a reprodukovat naše myšlenky řečí.
Účinné látky: Nejvýznamnější účinnou látkou jsou silice obsahují řadu účinných složek, dále to jsou alkaloidy, třísloviny a valeporiáty. Specifický účinek drogy závisí na vzájemném spolupůsobení všech složek, které obsahuje.
Obvykle se připravuje ve formě nálevu.
Kozlík má však velmi specifickou chuť a zápach, což může být pro většinu lidí nepřekonatelné.
Hlavní účinné látky velmi snadno přecházejí do alkoholu a proto je ideální pro zpracování formou domácí tinktury. Etanolový výluh navíc velmi snadno prostupuje sliznicemi do krevního oběhu a tak je nástup účinku výrazně rychlejší, než například ve formě nálevu.
Postup je velmi jednoduchý:
50 g kořene kozlíku naložte do 500 ml běžné lihoviny, jako korigens chuti je nevhodnější klasický "Tuzemský rum" a nechte cca 14 dní louhovat, po té zceďte a užívejte lžičku této tinktury v případě obtíží. Max 3 x denně.
Vzhledem k tomu, že na kozlík vzniká rezistence, neužívejte nepřetržitě a dlouhodobě. Maximálního efektu docílíte, pokud ho budete užívat jen v případě "skutečné" potřeby.
Sušený kořen kozlíku, který můžete použít k výrobě tinktury koupíte v našem e-shopu.

Text je vlastnictvím Hana Hejzlarová - Rosby Czech s.r.o.

© 2016 - 2018 Rosby Czech s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!