Dvouzubec

Dvouzubec trojdílný

BURR MARIGOLD - Bidens tripartita

Popis:

Jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) - pro léčebné účely je sbírána celá nadzemní část.

Použití:

Bylina má astringentní, hemostatické a diuretické vlastnosti a využívá se k terapii onemocnění močových cest a ledvin. Obsahuje přírodní antiseptické látky, vnitřně formou nálevu se aplikuje při různých zánětech, včetně trávicího traktu , při krvácení v močovém ústrojí způsoben cystitidou. Podporuje pročištění organismu, což jde využívá při dně, močovém písku a při zadržování tekutin v těle.

Adstringenní a hemostatický účinek se využívá při krvácení v zažívacím traktu v důsledku vředů, při průjmu a ulcerózní kolitidě. Mírní také dlouhou a silnou menstruaci.

Protizánětlivého a potopudného účinku se využívá při nemocech z nachlazení a při horečnatých onemocněních.

Zevně se používá k přípravě ústní vody či kloktadla při zánětech v krku a dutině ústní. K omývání podrážděné či ekzematické pokožky či k výrobě kosmetických přípravků k mírnění projevů lupenky, alopecie či ekzémů.

Hlavní aktivní látky obsažení v dvouzubci:

flavonoidy, xantofyly, těkavé oleje, steroly, chalkony, kofein a taniny.

Antimikrobiální účinek dvouzubce je připisován fenylheptatriinu, kyselinou linolové a linolenové.

Obsažené flavonoidy např. Quercetin podporují protizánětlivý účinek dvouzubce.

Bezpečnost a vedlejší účinky:

Dvouzubec je považován za bezpečnou bylinu bez nežádoucích vedlejších účinkků, nejsou ale k dispozici relevantní studie o působení v těhotenství a době kojení a proto je doporučuje bylinu v tomto období nepoužívat.

Upozornění:

Bylina je zařazena v čeledi asteracea a může docházet ke zkříženým aleprgickým reakcí u osob alergických na jiné byliny z této čeledi. Pokud jste alregičtí na rostliny z čeledi hvězdnicovité, dbejte zvýšené opatrnosti při užívání Dvouzubce.

Interakce:

Nejsou dosud vědecky prokázané, zvýšená opatrnost je nutná při užívání léků na bázi betablokátorů, blokátorů kalciových kanálů a kardioglykosidů.

Dávkování a způsob aplikace:

Nejobvyklejší je příprava cca 1 minutového odvaru - 1 lžička sušené nati na 300 ml vody, vnitřně se podávají 3 - 4 šálky denně, zchladlý odvar je možné použít i k výplachu nosu při alergické rýmě, či k omývání podrážděné či ekzematické pokožky.

Při lupénce se upřednostňuje podávání tinktury připravené v poměru 1 : 5 (sušené nati ) : 50 % alkoholu.

Dávkuje se podle hmotnosti 30 - 40 kapek 3 x denně ve vodě.

© 2016 - 2018 Rosby Czech s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!