Ašvaganda

                                   Ashwaganda - Vitánie snodárná

Popis:

Vitánie snodárná Ašvaganda je bylina využívaná v tradiční medicíně. Nevýznamnější je její aplikace v Ajurvédě. Bývá nazývána "Indický ženšen"

Tradičně bývá používána k léčbě artritidy, při úzkosti, nespavosti, tumorech, tuberkuloze, atsmatu, bronchitidě, bolesti zad, fibromyalgii a chronických onemocněních jater
Ašvaganda patří mezi adaptogeny - byliny zvyšující celkovou odolnost organismu proti stresu a dalším vnějším vlivům.
Lze ji použít i ke zlepšení kognitivních funkcí, zmírnění bolestí a zánětů a zpomalení stárnutí.

Tradičně bývá využívána i ke zvýšení plodnosti obou pohlaví a sexuální touhy.

Zevně se aplikuje k ošetření kožních poranění a při bolesti zad.

Mechanismus účinku:

Ašvaganda obsahuje látky, které zklidňují centrální nervový systém, působí protizánětlivě, snižující krevní tlak a posilující imunitní systém.

Použití

Úzkost: Vitánie pomáhá snižovat úzkost, zvláště pokud je kombinována se zklidňujícím dechovýmm cvičením.

ADHD : Vitáni v kombinaci s dalšími zklidňujícími bylinami pomáhá zvýšit pozornost a koncentraci u dětí trpících ADHD.

Diabetes: Vitánie snižuje hladinu krevního cukru.

Vysoká hladina cholesterolu: Vitánie snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Mužská neplodnost: Některé klinické zkoušky naznačují, že Ašvaganda může zvýšit kvalitu spermií, ale nezvyšuje jejich počet.

Ašvaganda se používá i jako podpůrná terapie při artritidě, Parkinsonově nemoci, tuberkuloze, potížích s játry, zánětech a vředech,

Velmi efektivní je při léčbě stresu a k modulaci imunitního systému.

Vedlejší účinky:

Ašvaganda je bezpečná, nicméně po měsíci užívání je vhodné udělat minimálně týden pauzu.

Nadměrné dávky vitánie mohou způsobit zažívací potíže včetně průjmu a zvracení.

Ašvaganda se nedoporučuje v těhotensví a kojení. Zvyšuje riziko potratu.

Diabetes: Ašvaganda snižuje hladinu krevního cukru, pokud užíváte léky na snížení krevního cukru, je nutné pravidelně kontrolovat hladinu krevního cukru a případně po konzultaci s lékařem, upravit dávky léků.
Vysoký a nízký krevní tlak: Ašvaganda snižuje krevní tlak a tak by mohlo dojít k jeho přílišnému snížení. Je nutné si tlak měřit pravidelně a v případě, léčby vysokého tlaku medikamenty, je potřeba konzultovat s lékařem případné snížení dávek léků.

Vitánie může dráždit gastrointestinální trakt. Neužívejte vitánii na lačno a ve vyšších dávkách. V případě žaludečních vředů, neužívejte Vitánii vůbec.

Autoimunitní onemocnění : Vitánie může stimulovat imunitní systém a zhoršit tak průběh a léčbu autoimunitních onemocnění jako jsou roztroušená skleroza, lupus, reumatoidní artritida a podobné.

Hospitalizace: Vitánie zklidňuje centrální nervový systém a může nepředvídatelně zvýšit účinek anestezie a léků na bolest. Přestaňte užívat Vitánii minimálně 2 týdny před plánovanou hospitalizací.

Onemocnění štítné žlázy : Vitánie může zvýšit hladinu hormonů štítné žlázy, proto je třeba užívat Ašvagandu s opatrností nebo se jí přímo vyhnout, pokud máte zvýšenou činnost štítné žlázy.

Interakce:

Imunosupresiva mohou být v konfliktu s Vitánií, která imunitní systém posiluje a snižuje tak účinek imunosupresiv.

Snižuje i účinek kortikosteroidů.

Sedativa : Vitánie může zvyšovat účinek sedativ jako je například. Klonazepan, Diazepam, Lorazepam, Fenobarbital, Zolpidem a způsobit tak nadměrnou spavost.

© 2016 - 2018 Rosby Czech s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky