Adaptogenní životabudič - recept

Adaptogen je činitel zvyšující schopnost těla adaptovat se na environmentální a vnitřní stresové podmínky prostřednictvím posílení imunitního systému a neuroendokrinní soustavy. Posiluje schopnost organismu odolávat stresu, nemocem a nepříznivým environmentálním podmínkám. Normalizuje metabolické funkce a zvyšuje účinnost látkové výměny. Posiluje nespecifickou rezistenci těla vůči vnějším stresovým podmínkám či nepříznivým vlivům fyzikálního, chemického či biologického charakteru.

Zjednodušeně řečeno, jsou to přírodní látky, které jsou netoxické a při tom pomáhají tělu adaptovat se (odtud tedy název) na stresové podmínky, udržovat normální metabolismus, obnovovat narušenou rovnováhu. Zajišťují správnou reakci organismu na akutní i chronický stres. Obnovují rovnováhu endokrinních hormonů a normalizují funkce imunitního systému. Adaptogeny přirozeně rostou v oblastech s náročným klimatem tj. ve vysokých nadmořských výškách či velmi chladných oblastech např. Sibiře a pravděpodobně proto, že jsou schopny se sami adaptovat v náročných podmínkách, disponují látkami zodpovědnými za jejich adaptogenní účinky na člověka a nejen na něj, neboť i některá zvířata přirozeně adaptogenní rostliny vyhledávají a konzumují.

Adaptogeny můžete konzumovat jako potravu - Kustovnice, Schizandra, Reishi

Užívat je přímo - přesně dávkované ve formě kapslí

Připravovat si nálevy nebo odvary nebo aplikovat tinktury.

Značka Ex Herbis představuje vyváženou směs Adaptogenů, která je připravena k domácí výrobě Adaptogenního likéru, nebo eventuelně adaptogenního sirupu. Oba přípravky působí jako imunomodulanty, zvyšují odolnost organismu proti stresu a podporují vtalitu. Jsou vhodné i v geriatrii.

Likér je o něco účinnější neboť obsahuje i látky rozpustné v lihu, sirup je zase vhodný pro osoby, kteří se musí vyhýbat alkoholu, včetně odrostlejších dětí.

Adaptogenní likér:

Budete potřebovat : Adaptogenní směs Ex Herbis 60 g, 0,5 litru tuzemského rumu a 0,5 kg cukru

Vsypte směs bylin do rumu a nechte, za pravidelného protřepávání , 14 dní louhovat.

Po 14 dnech sceďte, byliny zalijte 0,5 litro vodu, přiveďte k varu a vařte na mírném ohni  10 minut. Přeceďte, vmíchejte cukr tak, aby se rozpustil. Jakmile směs schladne ( nesmí být horká) vlijte rumový výluh a zamíchejte.

Hotový likér skladujte v dobře uzavřených skleněných lahvích v chladu a temnu.

Dávkujte polévkovou lžíci likéru 1 - 2 krát denně ( ne večer)

Adaptogenní sirup :

Budete potřebovat : Adaptogenní směs Ex Herbis 60 g, 1 kg cukru, 2 celé citrony.

Směs bylin vsypte do 1 litru studené vody, přiveďte k varu a vařte 10 minut. Odstavte, přidejte na kolečka nakrájené citrony ( pokud máte domácí tak včetně kůry, jinak kůru odstraňte, případně důkladně omyjte), promačkejte a nechte louhovat do druhého dne.

Po 24 hodinách přiveďte znovu k varu a zceďte. Do tekutiny vmíchejte za stálého vaření cukr, můžete přidat i špetku kyseliny citronové. Ještě horké plňte do menších skleněných lahví, uzavřete a otočte na víčko. Skladujte v chladu a temnu, po otevření skladujte v lednici.

Dávkujte 1 lžíci sirupu denně. Můžete vmíchat do jogurtu, přidat do smoothie, nebo použít při přípravě domácí limonády.


© 2016 - 2018 Rosby Czech s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!